Ankara Anlaşması İş Planı Nasıl Hazırlanır [2019]

Başlarken

İş planınızı yazmaya başlamadan önce, karşınızdaki kişinin kim olduğu ve planınızın hedeflerinin neler olduğunu düşünmeniz gerekir.


Ankara Anlaşması İş Planı söz konusu olduğunda alıcı Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan Vize ve Göçmenlik Merkezidir (UK Visas and Immigration).


Satış tahminleri ve pazarlama stratejisi gibi hemen hemen her iş planında bulunan ortak bileşenler varken, iş planı biçimleri alıcıya ve iş türüne bağlı olarak çok farklı olabilir.


Ankara Anlaşması İş Planı içinse özellikle `Pazarlama Planınız, Müşteri ve Rakipler` ile `Şirketinizin finansal planları` bolumlerinin çok iyi planlanması gerekmektedir. Zira, yeni bir ülkede faaliyet gösteriyor olacaksınız ve işletmelerin ilk yıllarının kritik oldugu yaygın bilinen bir gerçektir.

İş Planı Bölümleri

Bir Is Plani asagidaki bolumleri icerir:


 • Yönetici özeti

 • Şirkete genel bakış ve Hedefler

 • Ürünleriniz ve / veya hizmetleriniz hakkında bilgiler: Problem ve Getirdiginiz Cozum

 • Pazarlama planınız, Musteri ve Rakipler

 • Operasyonel Plan, Onemli ara noktalar, Yönetim ekibi

 • Şirketinizin finansal planlari


Aşağıda her bir bolum hakkında detaylı bilgiler bulacaksiniz.

Yönetici Özeti (Executive summary)

İlk izlenim için ikinci bir şansınız olmadığını söyleyen eski bir deyiş vardır. Yönetici özeti de işletmenizin ilk izlenimidir. Özlü olması ve planın önemli noktalarını vurgulaması gerekir.


Yönetici özeti; işinizin çözdüğü soruna, işletmenin hedef pazarına, önemli finansal olaylarına ve yönetim ekibinde kimin ne yaptığının bir özetine hızlı bir genel bakış sağlamalıdır, kısa tutmak önemlidir.

Şirketiniz ve Getirdiği Çözümler (Company Overview and Solutions)

Sunacağınız planlardaki şirkete genel bakış şirketin yasal yapısının, mülkiyetinin, tarihçesinin ve konumunun kısa bir özetidir.


İş planları, yalnızca bir işletmenin güçlü yönlerini değil, aynı zamanda iyileştirilmesi gereken ve doldurulması gereken boşlukları da belirlemeye yardımcı olmalıdır.

Ürün ve Hizmetler (Products and Services)

İş planınızın ürünler ve hizmetler bölümü, elde etmeye çalıştığınız şeyin özüne iner. Bu bölümde, çözmekte olduğunuz sorunu, nasıl çözdüğünüzü, rekabet ortamını ve işinizin rekabet üstünlüğünü ayrıntılarıyla açıklayacaksınız.


Başladığınız şirketin türüne bağlı olarak, bu bölümde ayrıca kullandığınız teknolojiler, sahip olduğunuz fikri mülkiyetleri ve şu anda geliştirmekte olduğunuz ve gelecekte inşa etmeyi planladığınız ürünlerle ilgili diğer önemli faktörler detaylandırılır.

Hedef Piyasa ve Trendler (Target Market and Trends)

Araştırma anahtar olduğu çok önemli bir bölümdür.


Resmi bir planın genellikle yararlı bir bölümü olarak; piyasa analizi, veriler, öngörüler, açıklamalar ve rekabet dahil olmak üzere piyasayı tanımlar.


Şirketinizin, insanların veya diğer işletmelerin sahip olduğu gerçek dünyayla ilgili bir sorunu çözmesi kritik olduğu kadar, kime satış yaptığınızı ayrıntılandırmak da aynı derecede önemlidir. Hedef pazarınızı anlamak, pazarlama kampanyaları ve işe yarayan satış süreçleri oluşturmanın anahtarıdır. Ve pazarlamanın ötesinde, hedef pazarınız şirketinizin nasıl büyüdüğünü de tamamlayacaktır.


Şu anda hedef pazarda meydana gelen en önemli değişiklikler anlatılir. Potansiyel müşterilerin ihtiyaçları, demografileri veya tercihleri ​​dikkate değer bir şekilde değişiyor mu? İdeal olarak, bu trendlerin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi rakiplerinizden nasil daha iyi hale getireceğini açıklayın.


Hedef pazarınızın son yıllarda nasıl büyüdüğünü ya da küçüldüğünü açıklayın. Pazar büyümesini ölçmek için İnternet aramalarını, ticari birlikleri, pazar araştırma firmalarını, pazarınızı kapsayan gazetecileri veya diğer güvenilir kaynakları kullanabilirsiniz.

Pazarlama ve Satışlar (Marketing and Sales)

Pazarlama ve satış planı, hedef pazarınıza ulaşmak için kullanacağınız stratejileri detaylandırır. İş planınızın bu kısmı, şirketinizi pazarda nasıl konumlandıracağınıza, ürün ve hizmetlerinizi nasıl fiyatlandıracağınıza, tekliflerinizi nasıl tanıtacağınıza ve uygulamanız gereken satış işlemlerine genel bir bakış sunar.


İşletmenizin özelliklerine bağlı olarak, konumlar ve tesisler, teknoloji ve yasal konularla ilgili planları dahil edin.

Finansal Plan

Finansal plan hemen hemen tüm iş planlarının kritik bir bileşenidir. Başarılı bir işletmeyi yürütmek, ne kadar para getirdiğinize ve ne kadar para harcadığınıza yakından dikkat etmek anlamına gelir. İyi bir finansal plan, yeni çalışanları ne zaman ise alacaginizi veya yeni bir ekipman alacağınıza karar vermenize yardımcı olmada çok yardımcı olacak bir yoldur.


Eğer bir girişimci iseniz ve / veya finansman arıyorsanız, sağlam bir finansal plan, işinizin başlaması veya büyümesi için ne kadar sermaye gerektiğini belirlemenize yardımcı olur, böylece bankadan veya yatırımcılardan ne kadar para talep edeceğinizi bilirsiniz.


Tipik bir finansal plan şunları içerir:


 • Öngörülen Satışlar (12 ay)

 • Öngörülen Personel planı (12 ay)

 • Öngörülen Kar ve zarar tablosu (12 ay ve 3 yil)

 • Öngörülen Nakit akışı tablosu (12 ay)

 • Öngörülen Bilanço

Ara Adım ve Ölçütler (Milestones and Metrics)

Planlar sağlam bir uygulama olmadan hiçbir şeydir. İş planınızın kilometre taşları ve metrikler (KPI) bölümü, yapmayı planladığınız, son tarihlerle ve sorumlu tutulacak kişilerin adlarıyla tamamlamayı planladığınız somut görevleri düzenler.


Bu bölüm, işletmenizin büyümesini izlemek için kullanmayı planladığınız kilit ölçütleri de detaylandırmalıdır. Bu, üretilen satışların sayısını, web sitenizin görüntüleme sayısını veya işinizin gücünü belirlemeye yardımcı olan diğer kritik ölçütleri içerebilir.