Ara
  • UKNG

Ankara Anlaşması Genel Bilgiler


Ankara Anlaşması Nedir?


Ankara Antlaşması – ECAA 2, belirli bir beceriye ve niteliğe sahip Türk vatandaşlarının, bağımsız bir serbest çalışan sıfatıyla İngiltere’de ticari faaliyet göstermelerine ve yaşamalarına imkan tanıyan vize türüdür.


Ankara Anlaşması Vizesi 1963 yılında Avrupa Birliği üyeleri ile Türkiye arasında imzalanan Ankara Anlaşması hükümlerine dayanır. Bu hükümler sayesinde Türk Vatandaşları şu ülkelerde rahat bir şekilde iş kurulabilmektedir;

  • İngiltere

  • İskoçya

  • Galler

  • Kuzey İrlanda


Ankara Anlaşması Vizesi Başvurusu Ne kadar?


Bir çok göçmenlik başvurusunda karşınıza çıkabilecek vize başvuru ücreti Ankara Anlaşmasında bulunmamaktadır. Kurmak istediğiniz iş için gerekli sermaye ve bu işten para kazanana kadar yaşam ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar bir miktara sahip olmanız yeterlidir.


Yani Ankara anlaşması vizesi için ayrı bir ücret alınmamaktadır. Bu; diğer vize türleriyle kıyasladığımızda, ECAA’ nın ne kadar büyük bir fırsat olduğunu göstermektedir.


Ankara Anlaşması Vizesi güncel (2019) Şartları nelerdir?


Ankara Anlaşması Vize şartlarını Home office resmi sitesinde şu şekilde belirtmiştir.

18 yaşını doldurmuş olan, iş kurma konusunda ciddi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ECAA vizesine başvurabilir.


İngiltere’de iş kurmak için herhangi bir sektör sınırlaması bulunmamaktadır. Başvuru yaparken belirli bir sermaye şartı aranmamaktadır. Her sektörün sermayesi farklı olduğu için belirli bir sermaye kısıtı yoktur. Her iş için ayrı sermaye hesaplaması yapmak gerekmektedir.


Ankara Anlaşması’ na başvururken eğitim şartı aranmamaktadır. Başvuran kişinin sektöre bağlı olarak bu iş yapabilecek donanıma sahip olduğunu göstermesi gerekmektedir. Ancak İngiltere’de kuracağınız iş İngiltere yasaları gereği bir eğitim almayı gerektiriyor ise o eğitimi almış olmanız gerekir. Örneğin özel izin gerektiren avukatlık ve ya doktorluk gibi meslekler için ise bu tür işleri düzenleyen kurumlardan (örneğin tabipler veya mimarlar odası) izin almak gerekir.


Yeni bir iş kurmak veya serbest meslek sahibi olarak çalışmak için kendi işinizi kurup yürütmenize yetebilecek kadar parayı İngiltere ye getiriyor olmanız gerekmektedir. İsiniz dolayısıyla oluşabilecek sorumluluklarınızı maddi anlamda karşılayabilecek durumda olmanız, size ve size bağlı olarak yaşamlarını sürdüren aile bireylerinin geçimini sağlamanız, işinizin yönetiminde ve yürütülmesinde aktif olarak rol aldığınızı göstermeniz, yapacağınız yatırım ve sağlayacağınız servisler için bir ihtiyaç bulunduğunu göstermeniz gerekmektedir. Eğer mevcut bir ortaklığa veya işe katılmak isterseniz işi yürütmek için aktif bir rol almalı ya da işletmenin sizin hizmet ve yatırımınıza gerçekten ihtiyacı olmalıdır.

Tüm bu sürecin uzman yardımın götürülmesinde fayda vardır.


Birleşik Krallık’ta iş kurmak amacıyla başvurabilen diğer İngiltere vize türlerinde aranan yüksek şartların Ankara Anlaşması vizesinde aranmaması TC vatandaşları için büyük bir avantajdır.

UK & TURKEY

77 görüntüleme0 yorum

+44 (0) 7565-133680

London, UK

©2017-2019 by UKNG Consulting Ltd