Ara
  • UKNG

Vize Aldıktan Sonra İngiltere’de Yapılacaklar Listesi


BRP card: Vize başvurusu esnasında seçimini yapmış olduğunuz bölgedeki postaneden alınmalı.

Police Registration Certificate: Vizeyi aldıktan 1 hafta içinde belirtilen merkezde Polis kaydı yapılması gerekir. Bunun için form doldurmak, 1 fotoğraf, £34 ve şahsen başvurmak gerekli.

Şirket Kurma: Şirketinizi İngiltere’ye gider gitmez vakit kaybetmeden kurarsanız iş, proje ve müşteri ararken çok rahat edersiniz. Eğer Limited şirket kuracaksanız, limited şirketin kurulumu muhasebeci aracılığı ile “Companies House”a kayıt ettirilerek yapılmalıdır. Eğer şahıs firması (Sole Trader) olacaksanız, bu kişisel sigorta numarası (National Insurance Number) alındıktan sonra yapılmalıdır.

Banka hesabı açtırma: İngiltere’deki bir bankada 2 banka hesabi açtırmanız gerekir. Biri kişisel (personal) diğeri de ticari (business) banka hesabi olmalıdır.

National insurance number: Bu kişisel sigorta – yani bizdeki karşılığıyla SGK numarası oluyor. Bu numara işe başladığınızda ya da kendi işinize sahipseniz vergi öderken gerekli. Ayrıca İngiltere’de sisteme dahil olabilmeniz için önemli. Vizesini İngiltere’den alanlar bunu alabilmek için “Job Centre Plus” bürosundan öncelikle telefonla randevu alıp sonrasında başvuru yapmalılar.

HMRC – Vergi dairesine kayıt: Kurulmuş limited şirket ve yeni kurulacak şahıs firması (Sole Trader) vergi dairesine (HM revenue & Customs) kayıt ettirilmelidir. Bunu muhasebeciler yapabilir.

İş sigortası “Business insurance”: iş kurulunca işi her türlü riske karşı sigortalamak gerekir. Bu yapılan işe göre “Public Liability Insurance” “ Professional Indemnity Insurance” veya ikisi birden olabilir. Eğer eleman çalıştırılıyorsa, onlar için de “Employer’s Liability Insurance” satın alınması gerekir.

Kartvizit, el ilanı, resmi antetli kağıt: İş için kartvizit bastırılmalı, gerekliyse el ilanı bastırılmalıdır.

Reklam: Müşteri bulmak ve çekmek amacıyla çeşitli yerlere reklam verilebilir. Bu google ads, gazete, facebook ve birçok diğer yollarla yapılabilir.

Muhasebeci bulmak: Daha önceden Ankara Anlaşması konusunda bilgisi olan biri ile çalışmak süreci bilmesi ve doğru yönlendirmesi nedeniyle faydalı olacaktır. Özellikle uzatma başvurularınızda muhasebesel destek son derece önemlidir.

Aile Hekimine Kaydolma:Gelir gelmez yapmanız gerekenlerden biri de aile hekimine kaydolmaktır. Yaşadığınız yerdeki en yakın aile hekimine kayıt yaptırmanız gerekir.Aile hekimine kaydolmak şarttır çünkü aile hekimine gitmeden hastaneye -acil durumlar dışında- gidemezsiniz.

22 görüntüleme0 yorum

+44 (0) 7565-133680

London, UK

©2017-2019 by UKNG Consulting Ltd